Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Best i landet på fødsler uten komplikasjoner

Sykehuset Telemark kan vise til den laveste andelen av komplikasjoner blant førstegangsfødende i landet. Det viser de siste kvalitetstallene fra Helsedirektoratet.

Publisert 05.12.2024
Sist oppdatert 19.12.2024
Torhild Fredheim, Astrid Nesse og Kjersti Helberg Skoe
Torhild Fredheim, Astrid Nesse og Kjersti Helberg Skoe.

I dag, torsdag 5. desember, ble Helsedirektoratets nasjonale kvalitetsindikatorer (NKI) innen spesialisthelsetjenesten for 2023 publisert. På statistikken for fødsler uten større inngrep og komplikasjoner for førstegangsfødende kommer Sykehuset Telemark best ut.

– Vi ønsker å være et attraktivt sykehus for de som skal føde hos oss. Den naturlige fødselen er i fokus hos jordmødrene våre. Derfor er det veldig gledelig at vi får så gode resultater på naturlig fødsel uten komplikasjoner, sier Torhild Fredheim, klinikksjef Kirurgisk klinikk.

  Trygt å føde 

  Dette er et bevis på at det er trygt å føde ved sykehusene våre. De gode resultatene skyldes godt og systematisk kvalitetsarbeid over tid, og det all grunn til å gi honnør til de ansatte ved fødeavdelingen i Telemark, sier fagdirektør i Helse Sør-Øst, Ulrich Spreng.

På føde- og barselavdelingen er førstegangsfødende et satsingsområde. Avdelingen har jobbet målrettet for å ivareta den normale fødselen og forebygge komplikasjoner.

 –  Vi synes dette er gode resultater som viser at våre fokusområder gir resultater. Vi har søkelys på tilstedeværelse av jordmor gjennom hele fødselen, og har som mål at kvinnen skal oppleve mestring og få en god fødselsopplevelse. Dette har stor betydning på seinere svangerskap og fødsel både psykisk og fysisk, utdyper Astrid Nesse, seksjonsleder for føde- og barselavdelingen.

Ser man på NKI-statistikken over tid, har Sykehuset Telemark scoret bedre enn landsgjennomsnittet gjennom flere år.  

– Det er veldig gøy at vi ligger på topp nå med lavest andel komplikasjoner for førstegangsfødende. Også er det jo slik at dersom vi får førstegangsfødende godt gjennom fødselsforløpet, vil de ha et godt utgangspunkt ved neste fødsel, legger fagjordmor Kjersti Skoe til.

– Også er det jo slik at dersom vi får førstegangsfødende godt gjennom fødselsforløpet, da vil de være normalfødende også når de kommer inn ved neste fødsel, legger Astrid Nesse til.

Annerkjennelse av jordmødre og fagmiljø

Kvalitetstallene for 2023 viser at Sykehuset Telemark også har lavest forekomst av fødselsrifter ved vaginale fødsler. 


Kvalitetstallene for 2023 viser at Sykehuset Telemark også har lavest forekomst av fødselsrifter ved vaginale fødsler.  
 
– Vi er stolte over å være best i landet på fødsler uten komplikasjoner og at vi har lavest skår på store rifter som er en uønsket komplikasjon. Dette er en stor annerkjennelse av fagmiljøet til jordmødrene hos oss som jobber for fødende hver eneste dag gjennom hele året! Godt jobbet og en stor takk til alle jordmødrene våre ved Sykehuset Telemark,  sier Torhild Fredheim.